Indianiści- to środowisko ludzi w Polsce, popularyzujące kultury indiańskie obu Ameryk. Są skupieni w nieformalnym Polskim Ruchu Przyjaciół Indian (PRPI), powstałym w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku. PRPI to nieformalna federacja, stowarzyszeń, fundacji, zespołów, grup rekonstrukcyjnych, wydawców, moderatorów aktywności kulturalnej, aktywistów politycznych i społecznych, tłumaczy, osób prywatnych. Prowadzą w całej Polsce przeróżne inicjatywy mające na celu pokazanie bogactwa indiańskich kultur w ujęciu historycznym i współczesnym (m.in. rękodzieło, tradycyjna muzyka i tańce, stroje, regalia, kultura duchowa, języki, poezja, literatura, film, edukacja). Interesują się historią narodów tubylczych obu Ameryk od Alaski po Ziemię Ognistą, jak również rezerwatową i miejską współczesnością Indian.
Najbardziej widoczną formą aktywności PRPI są letnie (lipiec, sierpień) Zloty Ruchu, organizowane od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku, w różnych miejscach Polski. Całotygodniowe spotkania obfitują w spotkania tematyczne, prezentacje różnych zagadnień indiańskiej Ameryki, pogadanki, projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, pokazy i warsztaty rękodzieła, tańców itp. Zloty łączą w sobie elementy zabawy, nauki i wypoczynku.
Również znaną, formą publicznej aktywności w PRPI są międzynarodowe festiwale Pow Wow, inspirowane północnoamerykańskimi plemiennymi i międzyplemiennymi spotkaniami, na których odbywają się pokazy i konkursy tubylczych tańców i pieśni. Pow Wow w Polsce odbywają się od blisko dwudziestu lat i obecnie organizowane są w Uniejowie (kwiecień) i w Poznaniu (październik). W polskich festiwalach Pow Wow uczestniczą indianiści z całej Europy oraz indiańscy tancerze Pow Wow z Ameryki Północnej.
W kalendarzu ogólnopolskich wydarzeń znajduje się Bieg Na Rzecz Ziemi. Polski Bieg, kulturowo-ekologiczny, jest inspirowany indiańskim Świętym Biegiem (Sacred Run), organizowanym na świecie od 1978 r. przez indiańskiego działacza i aktora Dennisa Banksa w ramach cyklu światowych biegów i marszów Indian oraz ich sojuszników z innych kultur. Wiosną 1990 roku w związku z przygotowaniami do polskich etapów Świętego Biegu z Londynu do Moskwy powstało Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian (PSPI), które z małymi przerwami działa do dzisiaj.
W całej Polsce organizowane są przez indianistów spotkania, prelekcje, pokazy, wystawy - w szkołach, bibliotekach, muzeach i na festiwalach. Od maja do września w wielu miejscach Polski działają wioski Indiańskie, prezentujące realia codziennego życia Indian.
Polscy indianiści prowadzą także aktywną współpracę z europejskimi indianistami – głównie z Czech, Słowacji i Niemiec, ale także innych krajów.
Inne formy aktywności polskich indianistów to tłumaczenie i wydawanie książek o tematyce indiańskiej - Wydawnictwo Tipi, Wydawnictwo Foxes Books oraz wydawanie tematycznych czasopism - Magazyn Wyspa Żółwia i kwartalnik TAWACIN (wydawany w latach 1985 – 2009).
1. Strony internetowe związane z indianistami w Polsce:
Wydawnictwo Tipi - „Księgarnia w tipi” - tipibooks.pl
Wydawnictwo Foxes Books - foxesbooks.pl
Archiwalny kwartalnik TAWACIN - www.tipi.pl
Magazyn Wyspa Żółwia (Fundacja Bieg Na Rzecz Ziemi) - www.amerykaindianska.pl
Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian - pspi.pl
Walker (prelekcje, historia) - http://walker.org.pl
Zespół Huu-Ska Luta (kalendarz Pow Wow, edukacja, pokazy tańców) - www.huuskaluta.com.pl
Indianie Ameryki Północnej (kultura, sztuka i tradycja) - www.indianie.org.pl
Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Monongahela 1755” (Indianie leśni) - www.facebook.com/grhmonongahela1755
Archiwalny portal związany z PRPI - www.indianie.eco.pl
"RAVEN" Dariusz Lipecki
Zespół HUU-SKA LUTA
Tel: +48 607 563 104
Email: d.lipecki@gmail.com
Email: blackfoot@poczta.fm
2. Wioski i skanseny indiańskie w Polsce prowadzone przez indianistów:
Wioska indiańska Tatanka (Solca Mała ok. Ozorkowa) - www.wioskaindianska.eu
Wioska indiańska Raven z Torunia (mobilna, teren całego kraju) - wioska-indianska.pl
Wioska indiańska Hantajo w Borzychach (ok. Węgrowa) – hantajo.com
Wioska indiańska w Puszczykówce (ok. Białegostoku) - www.puszczykowka.pl
Fort Wapiti w Zalasowej (ok. Tarnowa) - wapiti.pl
Wioska i Muzeum Indian w Spytkowie (ok. Giżycka) – www.muzeumindian.pl
Wioska indiańska w Jaworznie - www.preria.net
Wioska indiańska Wokini (ok. Głogowa) - wokini.pl
Wioska indiańska w Łopuchówku (ok. Poznania) - www.kokopelli.pl
Wioska indiańska w Bydgoszczy - www.cztery-zywioly.pl
http://wioska-indianska.pl
http://www.huuskaluta.com.pl
https://www.facebook.com/Indianie.HuuSkaLuta.Raven